środa, 25 kwietnia 2012

Włóczkowy styl

Co łączy nowojorskiego byka z koparkami spod Spodka z Katowic? Ubrania! Piękne, kolorowe i wykonane przez Olka. To pseudonim Agaty Oleksiuk, wybitnej artystki knit graffiti pochodzącej z Rudy Śląskiej.

źródło: www.google.pl
Byk, symbol Wall Street, a dokładniej jego kolorowe wdzianko, przyniósł artystce sławę, rozpoznawalność i zainteresowanie mediów.
W ramach Street Art Festival Olesiak ob-szydełkowała dwie koparki, które stanęły w Katowicach. Jak sama podkreśla jest to wyraz hołdu dla jej ojca oraz symbol śląskiego etosu pracy.

źródło: katowice.naszemiasto.pl
Prace Agaty można podziwiać na całym świecie, nie tylko w galeriach, ale i również w przestrzeni miejskiej. Artystka szydełkuje bo jak twierdzi to nadaje światu barw, ubiera otaczającą szarą rzeczywistość w jaskrawe kolory. A ubiera dosłownie wszystko, siebie, znaki drogowe, sprzęty w mieszkaniu, autobusy. Niedawno zakończyła się jej wystawa w londyńskiej Tony's Gallery.

źródło: www.tonysgallery.com
Więcej zdjęć z wystawy znajdziecie tutaj: http://www.tonysgallery.com/?p=947

Knit graffiti / guerilla knitting, czyli po prostu włóczkowy street art zapoczątkowany został w Teksasie. Amerykanka Magda Sayeg ubrała w skarpetę przęsło mostu w Seattle. Wraz z rozwijającym się kłębkiem włóczki rozwinął się również target obiektów, które odziewała. Jej prace robią wrażenie!

źródło: www.google.pl
Więcej prac artystki znajdziecie na jej stronie : http://www.magdasayeg.com

Na naszym podwórku zainteresowanych tym stylem street art nie brakuje. Organizowane są warsztaty, gdzie można nauczyć się sztuki robienia na drutach. Choć kto tak potrafi szydełkować, jak nie nasze babcie?

środa, 11 kwietnia 2012

Vlep gdzie chcesz

Słów klika o vlepkach, czyli tych z pozoru najmniejszych i najmniej ingerujących w otoczenie. Ale czy na pewno? Dzięki swoim rozmiarom stały się bardzo popularne i powszechnie wykorzystywane. Można je znaleźć dosłownie wszędzie, w pociągach, metrze, autobusach, za znakami drogowymi, na słupach, rynnach... mogłabym tak wymieniać bez końca:)

Vlepka z akcji Kto nieprawidłowo parkuje, ten naklejki z szyby zdrapuje
Tematyka vlepek jest tak różnorodna jak ich formy, dotyczą polityki, religii, wykorzystywane są w reklamach i przy kampaniach społecznościowych. Używane są do taggowania przez twórców graffiti. Ich historia sięga... II Wojny Światowej, gdzie były wykorzystywane przy akcjach propagandowych prowadzonych przez grupę Wawer w Warszawie. Ich obecność zostawiła ślad również w czasach PRL-u, humorystyczne o zabarwieniu politycznym. 

przykład vlepki z czasów PRL-u z  Gazety Kieleckiej
 Dzisiaj vlepki częściej stosowane są w reklamie oraz przez kluby sportowe. Dzięki nim kibice podkreślają swoją obecność w dzielnicach miast i na ulicach. Nie ograniczają się tylko do nazwy klubu, coraz częściej są ciekawe i oryginalne.

vlepki fanów Cracovii
źródło: kibice.net
A wy co sądzicie o tej formie Street Art?

vlepka Marcina Wierzchowskiego
źródło: http://www.emetro.pl/emetro/51,85651,5063897.html?i=5